Prví absolventi Futbalovej školy

aktualizované 21.02.2021

autor Filip Ondris

Ako spomínajú na futbalovú školu jej prví absolventi? Ktoré prednosti vypichli? Poďme sa bližšie pozrieť na prostredie Futbalovej školy Róberta Hanka v Moravanoch nad Váhom.

Najskôr by som sa rád spätne vrátil do roku 2010. Pamätám si, keď som sedel v lavici ako bojazlivý a nesmelý druháčik v moravianskej základnej škole. Vzápätí niekto zaklopal na dvere našej triedy a dnu vstúpil neznámy muž s neobyčajnou ponukou. Umožnil nám, vôbec ako prvým deťom, začať navštevovať jeho novovzniknutú futbalovú školu.

... Je krásne vidieť, že filozofia FŠRH sa úplne líši od filozofie ostatných "profesionálnych" klubov či útvarov talentovanej mládeže. Čo tým myslím? Odmalička sme sa učili ovládať techniku, užívať si futbal hravou formou a nebrať prílišný ohľad na výsledky. Vďaka tomu chýbal psychický tlak na nás, ktorý je často vyvíjaný trénermi a mohli sme sa slobodne rozvíjať. Teraz sám vidím, ako veľa detí od raného veku učia zamerať sa na výsledok a nie na radosť z hry...

Netradičná metodika školy sa razom rozšírila do okolia Piešťan, z ktorého začalo prichádzať do FŠRH čoraz viac detí.

Ako plynuli týždne, mesiace, ba aj roky, z obrovskej skupiny detí, prichádzajúcich zo ZŠ Moravany nad Váhom, sa stala malá skupinka šiestich chlapcov, ktorá s hrdosťou hájila farby školy po dlhé obdobie desiatich rokov. Práve ich som sa spýtal, ako spomínajú na svoje obdobie vo FŠRH:

Patrik Piešťanský

,,Počas týchto 10 rokov som získal obrovské množstvo skúseností či už do života alebo vo futbale. Vďaka trénerovi Hankovi som spoznal krásu tohto športu a zažil som kopu rôznych emócií. Keby som mal možnosť vrátiť sa alebo aspoň nahliadnuť späť do týchto chvíľ, hneď by som to spravil."

Oskár Bohumír Bartovic

,,Bolo to skutočne nezabudnuteľných 10 rokov, na ktoré vždy s radosťou a úsmevom na tvári spomínam. Nadobudol som fyzickú aj psychickú silu. Veľakrát mi futbal pomohol vo chvíľach plných stresu a nervov. Vďaka tomu som dnes silnejší a mám skvelé predpoklady na nádejnú kariéru futbalového hráča."

Dávid Valko

,,Najviac by som chcel asi vyzdvihnúť úžasné tréningy, ktoré sme mali počas celých 10 rokov. Dali nám naozaj veľa a posunuli nás vpred technicky aj fyzicky."

Daniel Miklovič

,,Vážim si dôveru trénerov, ktorú mi dali. Viem, že som nebol nikdy nejaký veľký talent, ale som rád, že vďaka FŠRH som mal kde zmysluplne tráviť svoj voľný čas."

Jakub Halanda

,,Trénovať do FŠRH som prišiel asi v jedenástich rokoch. Už od prvého tréningu som sa začal priateliť s celým kolektívom, ktorý v tom čase trénovali Róbert Hanko a Ľuboš Mihálik. Počas nasledujúcich pár rokov som sa pravidelne učil spolupracovať v tíme, zlepšovať futbalové zručnosti, tvorivosť a kreativitu vo futbale, ktoré sú často základné faktory dobrého a kvalitného mužstva. Celé tie roky nás tréner Hanko učil v prvom rade užívať si radosť z hry, nehľadiac pritom na výsledky zápasov. Keďže sa mužstvo neustále menilo, za tých pár rokov som si našiel veľa nových kamarátov. V začiatkoch obdobia puberty je u chlapcov veľmi dôležité nájsť si rôzne koníčky. Som veľmi rád, že som si vybral práve futbal a mohol som byť súčasťou FŠRH."

Filip Ondris

,,Pre mňa bolo obdobie vo FŠRH jednoznačne najkrajším obdobím, aké som doposiaľ pri futbalovej "kariére" zažil. Obrovská vďaka patrí všetkým trénerom, ale hlavne trénerovi Hankovi. Nikdy so mnou nestratil trpezlivosť, i keď si sám pamätá, ako som prichádzal v cvičkách na prvé tréningy a nevedel poriadne ani kopnúť do lopty. Cením si to, koľko možností a dobrých rád mi za celé to obdobie ponúkol. Taktiež som rád, že môžem momentálne čerpať od neho aj trénerské skúsenosti."

Myslím, že bolo spomenutých mnoho aspektov, ktoré charakterizujú naše obdobie vo FŠRH. I keď nepôsobíme všetci v špičkových slovenských kluboch, sme jasným príkladom toho, že futbal sa dá užívať aj bez pomyslenia na vrcholový úspech. Ja by som sa chcel touto cestou už len poďakovať trénerovi Hankovi, trénerovi Vozárovi, trénerovi Nemergutovi a taktiež in memoriam trénerovi Mihálikovi, za všetku snahu a trpezlivosť, ktorú mali, i keď to nebolo s nami vždy najľahšie.

ĎAKUJEME


Ako sa darilo našim odchovancom v dorasteneckých tímoch v roku 2019?

Tešíme sa z úspechov a tiež sme pyšní aj na odchovancov, ktorí z rôznych objektívnych dôvodov síce nefigurujú v pravom zozname, ale s futbalom pokračujú aj naďalej na nižších úrovniach. Niektorí už dosiahli vek 18 rokov.. Menujeme hráčov, ktorí prešli našimi prípravkami a žiackymi kategóriami a dnes hrajú v doraste vo V. Orvišti.  Bartovic Oskar, Halanda Jakub, Ondris Filip, Miklovič Daniel, Piešťanský Patrik, Adam Al Hassam, Adam Gono


Deti, ktoré do 13 rokov nezískajú ambíciu, alebo nedosiahnu aktuálne výkonnosť pre akadémie, pokračujú v okolitých kluboch na rôznych úrovniach a taktiež môžu využiť tréningový proces vo FŠRH až do 15 rokov v Moravanoch a do 19 rokov vo V. Orvišti v našej filozofii.

Po sezóne 2018/19 sa 4 detí zapojili do tréningového procesu v žiackych tímoch AS Trenčín, FC Nitra a FK Senica. Ostatné deti z kategórií 2004-2006 našli uplatnenie v PFK Piešťanoch a iných okolitých kluboch s potenciálom ďalšieho rozvoja. 

Alex Šimurda v sezóne 2019/20 v Baníku Ostrava - U17

Oskar Osvald

FK Senica U16/U17

Vo FŠRH od 5-15 rokov 

Kristián Paulech

Slovan Bratislava U16/17, reprezentácia U15

Vo FŠRH od 9-13 rokov

Jakub Pavlovič 

PFK Piešťany U17

FK Senica U17

Vo FŠRH od 11-14 rokov

Matúš Pavlovič

FK Senica U15/U16

Vo FŠRH od 10-14 rokov 

Andrej Vesperín

Spartak Myjava U15/U16

FK Senica U15

Vo FŠRH od 11-14 rokov

Petráš Oliver

AS Trenčín U14

Vo FŠRH od 7 do 13 rokov

Majerský Jakub

FC Nitra U14

Vo FŠRH od 7 do 13 rokov 

Jarabinský Jakub

FK Senica U15

Vo FŠRH od 13 rokov 

Folvarčík Manuel

FK Senica U15

Vo FŠRH od 13 rokov